Play Live
Vítejte na stránkách BH Radia, dnes je středa 19. června 2024 | Svátek má Leoš, zítra Květa  

Hardcoreové devadesátky, aneb vzpomínky na divoké časy

| 10. 06. 2024 | 112 přečtení | Autor: Zubr Metal |

BH Radio V neděli 16.6. 2024
zavítá do Havlíčkova Brodu do klubu Oko
formace, která patří k živoucím ikonám, a která se nesmazatelně zapsala do hudební historie. Koncert přináší hudební vydavatesltví Cecek records
, které právě punk, metal a hardcore má jako svoje poznávací znamení. Kdo chce zažít Flashback v podobě devadesátek neměl
by na koncertě chybět
. Jako jedna z prvních kapel, vzešlých z hardcoreového podhoubí, podepsali DOWNSET už v roce 1993 smlouvu s nadnárodní vydavatelskou korporací Polygram. Předběhnout je stačili zřejmě pouze Quicksand, Bad Religion a především Rage Against The Machine, jež měli v případě Downset
na situaci podstatný vliv.

Ti totiž vznikli již koncem osmdesátých let pod názvem Social Justice a nějakých 5 let působili velice aktivně na Losangeleské punkové scéně. Hlavní hudební i ideologickou inspirací jim byly samozřejmě ostatní typičtí představitelé kalifornského hardcore – zpočátku Black Flag, The Germs, Dead Kennedys, Fear, Agent Orange či Redd Kross, později Crucifix, Circle Jerks, 7 Seconds, Final Conflict, Uniform Choice a zejména Inside Out se zpěvákem Zackem De La Rochou, kteří v roce 1990 umožnili Social Justice vystupovat v prestižních hollywoodských klubech Roxy a Whisky Go Go. Kapela v dalších dvou letech vydala poměrně úspěšná alba “Unity Is Strength“ a “I Refuse To Lose“, pak však přišla zásadní událost, která ovlivnila chod historie – byl jí rozpad Inside Out a vznik Rage Against The Machine. Členové Social Justice, pocházející převážně z rozhraní multirasového předměstí Long Beach a imigrantského ghetta South L.A., byli fascinováni schopností Zackovy komunikace s černošskými a karibskými komunitami skrze hudební i textovou tvorbu, která si zachovávala ohlušující hlasitost, strhující energii a radikální přímočarost hardcore, ale kombinovala je s elementy afro-amerického funku a rapu, a zároveň i metalu, stále oblíbenějšího u latinskoamerického obyvatelstva (tento proces byl ještě výraznější u Suicidal Tendencies, prožívajících v té době vrchol kariéry, a například i u Anthrax, kteří tehdy naopak do své doposud čistě metalové orientace inkorporovali hip-hop a hardcore).

Důsledkem všech těchto vlivů byla transformace Social Justice v nové těleso – DOWNSET. Z prvních demo-snímků byla patrná inspirace nejen Rage Against The Machine, ale i na Východním pobřeží populárními Biohazard. Správnost nastoupené cesty potvrdil o pár měsíců podpis smlouvy s Polygramem. Pro vystižení vyjímečnosti této situace, je potřeba mladším hudebním příznivcům objasnit, že zmiňované hudební styly byly v té době vnímány velkými hudebními vydavatelstvími jako okrajové, a jejich interpreti jako neprogresivní či dokonce nedůvěryhodní. Současná strategie, kdy major-labely podepisují středoškolské kapely po jejich první zkoušce v garáži, byla v té době nemyslitelná.

Prvního, stejnojmenného alba se dvěma obrovskými hity, “Anger“ a “About The Blast“ se Downset dočkali počátkem roku 1994 a okamžitě dostali možnost podpořit ho na dva roky trvajícím turné po 25 zemích světa – s oslovením, nabízejícím post předskokanů totiž přišli nejen Rage Against The Machine a Biohazard, ale i Pantera, Dog Eat Dog, Slayer, Red Hot Chili Peppers a Metallica !!! Downset tehdy vystupovali dvakrát i v České republice a v paměti fanoušků zůstali jako velmi sympaticky a komunikativně se projevující soubor… Druhé album pod názvem “Do We Speak A Dead Language ?“ pak vyšlo 9. září 1996 a přineslo singlové kasiky jako “Empower“, “Eyes Shut Tight“, “Touch“ a “Pocket Full Of Fistcaps“. Downset se stali jednou z nejoblíbenějších živých kapel jak v USA, tak i v Evropě, a po řadu let působili jako jedna z hlavních atrakcí světoznámých festivalů, ať to byla Lollapalooza, Roskilde nebo Reading. Na samostatných turné jim ještě ve druhé polovině devadesátých let předskakovali např. Korn, Deftones, Slipknot, Soulfly či Hatebreed.

Polygram se pak ale nečekaně sloučil s částí sub-labelů BMG jako např. RCA Records a stal se součástí mega-koncernu Universal. Bohužel to odnesli i Downset, kteří byli náhle nuceni hledat nového vydavatele. Pohotově zareagoval tehdy úspěchem opojený Epitaph bývalého kytaristy Bad Religion Bretta Gurewitze, který vydělal desítky milionů dolarů vydáním alb The Offspring, NoFX a Rancid, a nabídl Downset smlouvu. Výsledkem byl jednoznačně nejlepší počin kapely, album “Check Your People“, vydané 17. října 2000, na kterém zformovali Downset svůj stylový hybrid do vrcholné podoby. Skladby jako “Which Way“, “Fallen Off“, “Together“, “2000“ nebo “Coming Back“ jsou naprosto strhující.

Osud bohužel Downset nepřál. Kromě nečekaných zdravotních a rodinných problémů některých členů byl dalším velkým zádrhelem i euforicky-ignorantský přístup Epitaphu, který se soustředil na marketingové aktivity kolem svých pop-punkových hvězd, Downset odsunul na vedlejší kolej a album dostatečně nepodpořil. Atmosféru nezvládl důležitý člen kapely, kytarista Rogelio Lozano – Downset opustil a stal se stálou součástí Cypress Hill.

V dalších několika letech probíhalo jen sporadické koncertování, z něhož stojí za zmínku jen účast na festivalových turné “Tattoo The Earth“, “Massive Distortion“ a “Projekt Revolution“, kde s Downset sdíleli podium například Linkin Park, The Used, Helmet, Less Than Jake, Thrice, Funeral For A Friend, Snoop Dogg nebo Ghostface. Koncem roku 2003 ale kapela konečně začala připravovat nové album, které pod symbolickým názvem “Universal“ vyšlo 1. června loňského roku na zbrusu novém labelu Hawino Records. CD přináší 11 tracků v naprosto nezaměnitelném stylu. Skladby jako “Jumping Off“, “Smiles & Cries“, “Forever“ nebo “All Crews“ v ničem nezaostávají za klasickými hity Downset z devadesátých let. Hudební událost, která nemá na Vysočině obdoby začíná v 19h. Jako předkapely se představí: NONSENSE crossover veteráni ( Velké Meziříčí ) a NAŠROT hardcore legenda ( Havlíčkův Brod ) se speciálním setem z alb: Brain Investigator 1993 a Cornered Animal 1995.

Neděle 16.6.2024 v klubu Oko Havlíčkův Brod od 19:00!!!
Facebook
PŘEDPRODEJ

Celý text zobrazen | Komentáře 0 | Informační e-mailVytisknout text

Na stránkách Black Hornet Radia jsou právě 4 lidé
Home |  Program  |  Pořady  |  PlayListy  |  Mp3  |  on-Air  |  Napište nám  |  Radio  |  Lidé  |  Partneři  |  Kontakt  |  Rss  | LogIn  | 
© JOE Media s.r.o. 2024, phpRS RedSys